STGR09B

14/12 - skapande skola - dans start 0800 i biblioteket



Workshop och diskussioner med Tjej- och transjouren
- måndag 17/12 kl10-12
Info från föreläsarna:

*     Visa dessa kortfilmer och diskutera kring dem:

https://www.youtube.com/watch?v=6i0JAfxbbKc

https://www.youtube.com/watch?v=WczeCcrIzHg

*     Prata om gränsdragningar, hur en kan uttrycka om en vill eller inte vill ha sex, hur en kan göra för att vara säker på att den andra           vill eller inte vill ha sex.

*     Våldtäkt:

- Statistik

- Vad säger lagen

- Myter kring våldtäkt - vem våldtar, vem blir utsatt, var sker våldtäkter

*     Om det sker:

- Anmälningsprocessen

- Var kan en få hjälp

- Hur en kan stötta någon som blivit utsatt


Eleverna kommer att engageras i diskussioner och kommer att få gissa om olika rättsfall - om de tror att det har blivit dömt som våldtäkt eller inte.




Veckobrev finner du på sidan.
https://malmo.se/Forskola--utbildning/Grundskola/Grundskolor-och-forskoleklass/Grundskolor/Strandskolan/Aktuellt/Veckobrev.html

 9B


Hej elever och föräldrar!


Välkomna till vår klassida! Här hittar ni information gällande klassen samt datum för prov och läxförhör.



Dessa är pedagogerna som arbetar med eleverna:


Klassföreståndare & Mentorer: Kristian Johansson & Daniel Nilsson


Daniel Nilsson: Engelska & Svenska

Fredrik Boström: Idrott och hälsa

Birthe Schalin: Musik

Jessica Elisabeth Sjöbäck: Spanska

Annika Nigård: Spanska, Textilslöjd

Nathalie Roux: Franska

Marcelo Arce Castillo: Tyska

Kristian Johansson:NO Matematik

Niclas: Bibliotek

Jessica Hajdu: Bild





För att maila en lärare så är adressen: förnamn.efternamn@malmo.se

Undantag jessicaelisabe.sjoback@skola.malmo.se och Daniel: Daniel.Nilsson3@skola.malmo.se 


Hedersuppdrag 9B


Elevrådsrepresentanter:

Biblioteksrådsrepresentanter:

Matrådsrepresentanter:

Klassombud:




Har ni några frågor är det bara att höra av sig till Kristian & Daniel:


Har ni frågor direkt till undervisande lärare i något av ämnena är ni snälla och mailar dem direkt.

Vänligen,
Kristian & Daniel





Aktuellt!


21 dec - avslutningsdag

9 jan - skolstart
15 jan - 15 feb gymnasieval (https://www.skanegy.se/) 
Sportlov v 8 (18-22 feb)
18 mars studiedag (preliminärt)
Påsklov v16 (15-18 april)
31 maj (klämdag)
14 juni - skolavslutning


Halvklass grupper:

Grupp 1                            Grupp 2

Ludvig Aksell                                    Liv Persson

Nova Arkenheim                                Maja Jarnlo

Alice Berthelot                                   Agnes Johansson

Erik Hansen                                        Anton Jongmans

Johanna Jidbratt                                Paulina Lundgren

Alissa Mohammad Bengtsson          Ida Nikander

Nils Molin                                            Jakob Ollerstam

Nicole Palhoto                                    Wilgot Rudolphson

Erik Persson                                       Emil Silfversparre

Emma Berger                                      Ida Sjölander

Emma Schening                                 Clara Strömberg

                                                              Vilma Möller